Zaujímavosti z tenisu

Pravidlá tenisu prešli od svojho vzniku, kedy si hru pod názvom spharistike (odvodeného od gréckeho slova pre hru s loptičkami) a základne pravidlá dal patentovať v roku 1873 major anglickej armády Walter Clopton Wingfield. Patentoval si taktiež aj náčinie, dve žrde, sieť, rakety a gumené loptičky.

Podľa viacerých historikov tenis ako hra vznikol vo Francúzsku v 11. alebo začiatkom 12. storočia. Túto hru nazývali jeu de paume, v preklade z francúzštiny hra rúk, ruky, alebo hra s rukou, rukami. Táto hra, pri ktorej sa loptička odbíjala holými rukami, sa považuje za predchodkyňu tenisu ako takého.

Tenisové turnaje sa delia podľa viacerých kategórií. Najzákladnejšie členenie je na turnaje jednotlivcom (mužské a ženské turnaje) a družstiev, alebo krajín (Davis Cup, Fed Cup, Hopman Cup). V rámci letných olympijských hier sa každé 4 roky koná aj Olympijsky tenisový turnaj.


Rebríček ATP je rebríček poradia hráčov (tenistov), ktoré zostavuje ATP (Association of Tennis Professionals) na základe dlhodobých výsledkov profesionálnych turnajov. Nový rebríček je zvyčajne zverejnený každý pondelok a zahŕňa body, ktoré tenisti získali na turnajoch za posledných 52 týždňov. Pre dvojhru a štvorhru sa zostavujú samostatné...